TeknolojiDergisi.net Hakkında

TeknolojiDergisi.net, geçmişte PCWorld, Byte ve MobilLife gibi dergilerde yazarlık, editörlük yapmış yanı sıra yazılım geliştirme ve elektronik üzerine kurumsal/akademik eğitimler de veren ayrıca 23 farklı teknik kitap yazmış bir ekibin oluşturduğu teknoloji portalıdır.

Okurlarını ticari amaçlar hedeflemeksizin, güncel teknolojik gelişmelerden haberdar etmek amacıyla yayın hayatını sürdürmekte olan portalımızın tasarımı da bu amaca yönelik olarak akıcı, daha az resim ama daha fazla metin içerecek şekilde düzenlenmiştir. İçeriği (telefon, tablet, bilgisayar, smart TV) gibi değişik platformlarda bozulmadan kolayca okunabilir şekilde sunulmaktadır. TeknolojiDergisi.net, aynı zamanda çağdaş JSON Restful servisi ile  içerik de sunmaktadır.

Kurucu & Yönetmen: Zafer Demirkol / zaferdemirkol@teknolojidergisi.net

Elektrik mühendisliği okudu, programlamaya ise 80’li yıllarda Sinclair ve Basic ile başladı. Elektrogüvenlik sektöründe başladığı iş yaşamı 2000’li yılların başında yazılım sektöründe profesyonel yazılımcılık, proje yöneticiliği ve eğitimcilik yönünde evrildi. 3 farklı üniversitede yazılım geliştirme üzerine lisans dersleri verdi. Bilişim basını tarafında dergi editörlüğü yaptı. Halen kurucu ortağı olduğu teknolojidergisi.net, softrik.tv gibi mecralarda yayıncılık da yapmaktadır. Şimdiye dek yazılım teknolojileri üzerine 11 farklı kitap yazdı. Özellikle son kitabı olan “Çocuklar için Kodlama” meslek yaşamında bir dönüm noktası oldu. Bu kitap hem Türkçe hem de İngilizce dillerinde basılıp, yayımlanmakta hem de bu konudaki akademik pek çok çalışmanın da referans kaynağını teşkil etmektedir. Son dönemde çalışmalarını odakladığı konu çocuklar için kodlama eğitimleri olup özel bir kolejde bu konuda atölye dersleri vermektedir. Aynı zamanda Microsoft’un 3 kez MVP unvanı verdiği Demirkol, Çocuklar İçin Kodlama ya da kısaca CIK ismini verdiği özel yazılım altyapısını (framework’ü) (CIK) geliştirdi. 

Yazı İşleri / Editör: Aykut Taşdelen / aykuttasdelen@teknolojidergisi.net

Programlamaya 80’li yıllarda Commodore64 ve Basic ile başladı. Elektronik, mekanik gibi tutkuları yüzünden üniversitede Fizik okumayı tercih eden Taşdelen, öğrencilik yıllarında elektronik sektöründe çalışmaya başladı. Öğrencilik sonrası 2000’lerin başında yazılım sektörüne geçiş yaptı. 2002 yılından itibaren çeşitli firmalarda profesyonellere yönelik yazılım eğitimleri vermeye başladı. .NET teknolojileri üzerine verdiği eğitimler, seminerler ve kitaplarından dolayı Microsoft’tan üst üste 7 kez MVP unvanı ve ödülü aldı. Pek çok kurumsal firma ve kamu kuruluşuna farklı yazılım teknolojileri üzerine eğitimler verdi, danışmanlık, projeler ve yöneticilik yaptı. 2011-2017 arasında özel bir üniversitede Android, Yazılım Mimarisi, WindowsPhone programlama dersleri verdi. Programlama üzerine Türkçe ve İngilizce 12 farklı kitap yazdı, dergi yazarlığı yaptı. Ayrıca 2017 itibariyle özel bir koleje ait fen ve teknoloji lisesinde elektronik ve gömülü sistemler üzerine programlama dersleri de vermektedir.

Destek Olanlar (Alfabetik Sırayla)

  • Ayşin Taşdelen
  • Umut Göker
  • Volkan Kadir Güngör
  • Ziya Bahtiyar

Dergimize ulaşmak için: bilgi@teknolojidergisi.net    

Hosting Sponsoru IHS